Rehber Magisk Root Manager

  • Konbuyu başlatan User_50
  • Başlangıç tarihi
U

User_50

Misafir
Magisk Nedir?
Magisk, root kullanmanızı sağlayan bir araçtır ayriyeten yeni bir root yetkisi kazandırma sistemidir.. 2016 yılında XDA geliştiricisi topjohnwu tarafından geliştirilmiştir. Magisk, uzun süredir devam eden SuperSU’ya bir alternatiftir, ancak sadece bir root yönteminden çok daha fazlasıdır.

Magisk “sisteme etki etmeyen” root yöntemi olarak bilinir. Aslında sistemi gerçekten değiştirmeden değiştirmenin bir yoludur. Değişiklikler, gerçek sistem dosyalarını değiştirmek yerine boot partisyonunda güvenle saklanır. Bu, bu aracın en önemli özelliğidir. Orijinal sistem dosyaları değişmeden kaldığı için, değişiklik

Magisk’in Bazı Özellikleri
Magisk, cihazınızı bir değişiklik dünyasına açar. Root erişimi, kurabileceğiniz birçok modülden sadece biridir. “Modül”, kolay özelleştirme yapabilmenizi sağlayan kurulabilir bir değişikliktir. Xposed’i duyduysanız, modül de Xposed’e benzer bir kavramdır. Bu modüller reklam engelleyicileri, emoji değiştirmeleri, CameraAPI2 etkinleştirici ve çok daha fazlasını içerir. Android cihazınızın işlevselliğini artırabilecek kullanışlı modlardır. Çok sayıda kullanışlı modülü Forum XDA’da ve Magisk Manager uygulamasında bulabilirsiniz.

Magisk’in bu kadar büyümesinde bir diğer etken ise sürekli olarak güncellenmesi ve yeni çıkan Android versiyonları ve SafetyNet sistemlerini geçebilmesidir.

Magisk Nasıl Kurulur?
Şimdi gelelim en çok sorulan bölüme. Magisk nasıl kurulur, veya cihaza nasıl root atılır? Öncelikle Magisk’i cihazımıza kurmamız için belirli şeylere ihtiyacımız var.

Gereklilikler
Cihazımızda TWRP veya benzeri bir custom recovery yüklü olmalıdır. bölümünde çeşitli cihazlar için nasıl TWRP kurabileceğinizi anlatacağım
Magisk: https://github.com/topjohnwu/Magisk/releases/download/v21.4/Magisk-v21.4.zip
Magisk Manager: Eğer telefonunuzu açtığınızda telefonunuzda Magisk Manager uygulaması yüklü değilse ek olarak yüklemeniz gerekebilir. Onları da bu linkten indirebilirsiniz. https://github.com/topjohnwu/Magisk/releases/download/manager-v8.0.7/MagiskManager-v8.0.7.apk
Adımlar
İndirdiğimiz Magisk dosyasını cihazımızın hafızasına kopyalıyoruz.
Telefonumuzu kapatıyoruz, ses açma ve güç tuşlarına basılı tutuyoruz. Logo geldiğinde elimizi güç tuşundan çekiyoruz, TWRP logosu geldiğinde ses açma tuşundan da çekiyoruz ve TWRP açılmış oluyor.
Install kısmına girip indirdiğimiz Magisk.zip dosyasına tıklayıp aşağıdaki çubuğu kaydırıyoruz. İşlem tamamlanınca “Reboot system” butonuna basarak telefonumuzu yeniden başlatıyoruz.


Magisk Nasıl Kaldırılır?
Gereklilikler
Magisk Uninstaller: https://github.com/topjohnwu/Magisk/releases/download/v21.4/Magisk-uninstaller-20210117.zip
Adımlar
İndirdiğimiz Magisk Uninstaller dosyasını cihazımızın hafızasına kopyalıyoruz.
Telefonumuzu kapatıyoruz, ses açma ve güç tuşlarına basılı tutuyoruz. Logo geldiğinde elimizi güç tuşundan çekiyoruz, TWRP logosu geldiğinde ses açma tuşundan da çekiyoruz ve TWRP açılmış oluyor.
Install kısmına girip indirdiğimiz Magisk-uninstaller.zip dosyasına tıklayıp aşağıdaki çubuğu kaydırıyoruz. İşlem tamamlanınca “Reboot system” butonuna basarak telefonumuzu yeniden başlatıyoruz.WhyRED İle Android Furyası'na hazır olun.
Güzel bir rehber olmuş! Ellerinize sağlık.
 

Benzer konular

Son konular

Geri
Üst