Neden İddia, Ganyan Gibi Şans Oyunları Oynamamalıyız?
0

Şans oyunları(iddia, ganyan vb.) hayatımızı ve çevremizi pek çok yönde olumsuz etkiler. Çoğu zaman ilk seferde mantıklı bir yatırım aracı/para kazanma aracı olarak görünür fakat sonra kaybetmeye başladıkça en azından kaybedilen parayı geri kazanmak için defalarca oynanır ve bu olay en sonunda sonsuz bir döngüye dönüşür. Bu yüzden kendi irademize sahip çıkıp, bir daha oynamamak çözüm olabilir. Bu yazımızda şans oyunlarının bizi hangi yönde etkilediğini başlıklar altında inceleyeceğiz.

 

Finansal Kayıp

Neden İddia, Ganyan Gibi Şans Oyunları Oynamamalıyız

Şans oyunlarında çoğu kazanma şansı kaybetme şansından düşüktür. Mesela X takımı Y takımı ile maç yapıyordur ve istatistikler şöyledir:

 • X takımı son 5 maçta galip gelmiştir, Y takımı son 5 maçta sadece 2 galibiyet almıştır.
 • X ve Y takımının aralarındaki son 3 maçı X takımı kazanmıştır.
 • X üst sıralarda, Y takımı orta sıralarda yer alıyordur.

Fakat maçta olağandışı bir şekilde Y takımı son dakikalarda 1 gol ile galip gelebilir. Çünkü şans oyunlarında eskiye nazaran artık daha çok şike olayları dönmekte, bu da çok daha fazla riskli yapıyor.

Bağımlılık

Neden İddia, Ganyan Gibi Şans Oyunları Oynamamalıyız

İddia, ganyan gibi şans oyunları ilk paragrafta da üzerinden geçtiğimiz gibi bir süre sonra para kaybetmeye başladıkça en azından kaybedilen parayı geri kazanabilmek için defalarca oynanır, belki adı üstüne şansınıza parayı geri alabilirsiniz fakat parayı geri aldıktan sonra tekrar oynamanız ve kaybetmeniz gayet olası. Diğer bir ihtimalde parayı geri kazanamayıp daha da batmak. Bu yüzden gittikçe çok daha fazla bağımlı oluyorsunuz.

Sağlık Sorunları

Neden İddia, Ganyan Gibi Şans Oyunları Oynamamalıyız

Bu oyunların eden olduğu kazanma stresi, kaybedince oluşan öfke, gittikçe artan kaygı gibi etkenler sağlığı ileriki zamanlarda çeşitli olarak çok kötü etkileyebilir. Çoğu zaman kısa süreli baş ağrısı, strese bağlı az uyuma veya aşırı uyuma gibi etkenler ve ilerleyen zamanda kronik derecede hastalıklarda olabilir. Bu yüzden eğer hala oynamaya devam ediyorsanız stres azaltıcı aktivitelerden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Veya direkt olarak oynamayı bırakmanız daha yararlı olacaktır.

Aile ve Sosyal İlişkiler

Neden İddia, Ganyan Gibi Şans Oyunları Oynamamalıyız

Kumar oyunlarına bağlı olarak ortaya çıkan finansal baskılar, kaygı, stres ve aile içerisinde gerginliklere ve çatışmalara yol açabilir. Bu durum, aile üyeleri ve sosyal çevre arasında olumsuz bir atmosfer yaratır. Şans oyunu bağımlılığı, bireyin sosyal çevresinden uzaklaşmasına yol açabilir. Bu durum, aile üyeleri arasında, genel sosyal çevrede destek ve güven eksikliği yaratır. Kumar ve şans oyunu bağımlılığı, aile içinde iletişim sorunlarına neden olur. Aile üyeleri arasındaki çeşitli düzeyde iletişim eksikliği, duygusal kopukluk ve anlayışsızlık, kumar bağımlılığıyla mücadele eden bireylerle aile üyeleri arasındaki ilişkileri zora sokabilir. Kumar oynamak veya bahis yapmak, aile üyeleri arasında güvensizlik ve ihanet duygularına sebep olabilir. Bu, bir kişinin aile bütçesini riske atması veya aile üyelerinden özellikle de habersiz kumar oynaması durumunda daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

 

Bu yüzden sonuç olarak, bu tarz şans oyunlarının aile ve sosyal ilişkilere etkisi genelde olumsuz yönde olur. Finansal sorunlar, güven kaybı, zaman yönetimi konusunda sorunlar ve iletişim eksikliği gibi etkileri aile üyeleri arasında gerginliklere neden olabilir. Kumar bağımlılığı, sosyal çevreden uzaklaşma, dışlanma riskini artırabilir ve bireyin genel yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürebilir. Bu nedenle, asla şans oyunlarına yönelmenizi, oynamanızı önermiyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Tekirdağ doğumlu; teknoloji, tarım, yazılım gibi konulara meraklı bir kişilik.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve telepatik bilgi kutusundaki güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir