1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Quantum Dot Nedir?

Quantum Dot Nedir?
0

Quantum Dot, görüntüleme aygıtlarının renk gamını ve parlaklığını artırmak için panel ile arka ışık arasına yerleştirilip kullanılan bir nanopartikül katmanıdır ve bu Kuantum Nokta Geliştirilmiş Film (QDEF) katmanı olarak da bilinmektedir.

Bu nano-kristal parçacıklar IPS, TN ve VA dahil olmak üzere herhangi bir LED panel teknolojisine uygulanabilir ve ekranın renk gamını DCI-P3 renk gamutunun %95’ini (~%130 sRGB göreceli boyutuna eşdeğer) kapsayacak şekilde artırabilirler ve HDR (Yüksek Dinamik Aralık) izleme deneyimini iyileştirirler. İçinde bu teknolojiyi bulunduran monitörler, model isimlendirmelerinde ‘QD’ ibaresi içerebilirler.

Samsung, bu teknolojiyi OLED ekranlara da uygulayıp ‘QD-OLED’ adı altında pazarlamaktadır.

QD-OLED teknolojisi mavi ışıkları kullanarak çalışır.
QD-OLED teknolojisi mavi ışıkları kullanarak çalışır.

Samsung’un QD-OLED panelleri, LG’nin W-OLED panelleri de dahil piyasadaki diğer OLED panellerden daha geniş bir renk gamı ​​ve (genellikle) daha yüksek parlaklık sunar ancak aydınlık ortamlardaki performansı kötüdür.

Ayrıca Samsung’un televizyonlarında ‘Neo QLED’ tabirini de görmüş olabilirsiniz. Bu ekranlar, daha parlak bir görüntü ve daha fazla bölgeyle daha iyi yerel karartma kontrolü için QDEF katmanını Mini-LED arka aydınlatma teknolojisiyle birleştirir.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz “Panel Piyangosu Nedir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Şu anda Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde Bilgisayar Bilimleri lisansı yapmaya hazırlanıyorum. Görüntüleme cihazları konusunda kendimi geliştirdim ve her geçen gün daha da geliştiriyorum. Teknolojinin yanı sıra müzik üretmeyi, ekonomiyle ilgilenmeyi ve gezmeyi seviyorum.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve telepatik bilgi kutusundaki güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir